Program Overview

If you wish, you can download a printable pdf of the program.

Session 1

9:30–10:30 A.M.

Lawrence Zbikowski, Iddo Aharony, Anya Bershad, Bill Hutchison, Ivo Peters, Qin Xu

Bill Brown

Benjamin Callard

Steven Collins

South Asian Languages and Civilizations

The Varieties of Buddhist Wisdom

Steven Collins

Teri Edelstein

Christopher Faraone

Philip Gossett

Reginald Jackson

Christine Mehring, Alice Kain

Art History, Smart Museum

Concrete Traffic

Christine Mehring, Alice Kain
Art History, Smart Museum

Concrete Traffic

Christine Mehring, Alice Kain

Robert Kendrick

Alison LaCroix, Jason Merchant

Laura Letinsky

DN Rodowick

Lawrence Rothfield

Cultural Policy Center, English Language and Literature

Antiquities Under Siege, Again

Lawrence Rothfield

Yuri Tsivian

Session 2

2–3 P.M.

Philip V. Bohlman

Diane Brentari, Peter Cook

John Eaton

Neil Harris

Michael Kremer

David Levin, Saar Magal

Cinema and Media Studies, Germanic Studies, Theater and Performance Studies

Collaboration 2.0: Preparing “Jephta’s Daughter” for the Stage

David Levin, Saar Magal
Cinema and Media Studies, Germanic Studies, Theater and Performance Studies

Collaboration 2.0: Preparing “Jephta’s Daughter” for the Stage

David Levin, Saar Magal

Michèle Lowrie

Armando Maggi

Patrice Michaels

WJT Mitchell

English Language and Literature

Arts and Public Life

WJT Mitchell

Daniel Morgan

John Muse

English Language and Literature

Theater and Other Social Media

John Muse

Sarah Nooter, Rosanna Warren, John Wilkinson, David Wray

David Wellbery

Comparative Literature, Germanic Studies

The Aphorism: Condensation and Surprise

David Wellbery

Session 3

3:30–4:30 P.M.

Orit Bashkin

Near Eastern Languages and Civilizations

The Arabic Novel in the Late 19th Century

Orit Bashkin

Catherine Baumann

David Bevington

English Language and Literature

The Tempest as Utopia

David Bevington

Will Boast, Amaia Gabantxo, Dan Raeburn, John Wilkinson

Patrick Crowley

Theaster Gates, Jacqueline Stewart

Anastasia Giannakidou, Sayed Kashua, Na’ama Rokem

Gray Center for Arts and Inquiry, Linguistics, Near Eastern Languages and Civilizations

Bilingual Knowledge, Bilingual Stories

Anastasia Giannakidou, Sayed Kashua, Na’ama Rokem
Gray Center for Arts and Inquiry, Linguistics, Near Eastern Languages and Civilizations

Bilingual Knowledge, Bilingual Stories

Anastasia Giannakidou, Sayed Kashua, Na’ama Rokem
Gray Center for Arts and Inquiry, Linguistics, Near Eastern Languages and Civilizations

Bilingual Knowledge, Bilingual Stories

Anastasia Giannakidou, Sayed Kashua, Na’ama Rokem

Dorothea Hoffmann

Alice Kain

Miguel Martínez

William Nickell

Bart Schultz

Michael Silverstein

Anubav Vasudevan